piątek, 14 maja 2010

Pula

Dla turysty Pula jest skarbnicą bezcennych zbiorów muzealnych i antycznych zabytków z czasów kwadryg, gladiatorów i cesarza Wespazjana, w tym przede wszystkim amfiteatru, jak również szerokich plaż okalających miasto, zacisznych zatoczek, wspaniale zagospodarowanych kempingów i kompleksów wypoczynkowych. Najsłynniejszym zabytkiem Puli jest amfiteatr, Budowla ma owalny kształt i jest szóstym pod względem wielkości zachowanym rzymskim amfiteatrem. Dwie kondygnacje arkad i piętro z prostokątnymi otworami tworzą ażurową ścianę wysoką na 33 m, wewnątrz której zbudowano arenę, ławki dla publiczności, pomieszczenia dla obsługi i gladiatorów oraz klatki dla zwierząt. Schody dla publiczności ukryto w czterech wieżach.
Obecnie odbywają się w nim koncerty, spektakle operowe oraz projekcje i spotkania w czasie imprez. W podziemiach amfiteatru można oglądać wystawę na temat starożytnego wina i oliwy.

Między ulicami Istarską a Rivą rozciąga się starówka, z dobrze zachowanym zespołem starożytnych ruin. Charakterystyczna Podwójna Brama jest wejściem do Muzeum Archeologicznego, jednego z największych tego typu w Chorwacji, z ekspozycją znalezisk przede wszystkim antycznych i wczesnośredniowiecznych z Istrii.

Wąska dróżka prowadzi na zaplecze muzeum, gdzie znajdują się pozostałości teatru rzymskiego z II w. Teatr leży u stóp łagodnego wzgórza. To wymarzone miejsce na krótki odpoczynek w cieniu drzew i krzewów oraz fragmentów antycznych kolumn, wykutych w piaskowcu podestów dla aktorów i kamiennych lwów.
Najważniejszym placem przebudowanego przez Rzymian miasta – centrum religijnym i administracyjnym – było czworokątne Forum. Działają na nim kawiarnie i restauracje, organizowane są koncerty i inne imprezy kulturalne.
Przy forum znajduje się ratusz i monumentalna, wsparta na czterech kolumnach świątynia Oktawiana Augusta, w której znajduje się wystawa sztuki antycznej.
Na Trgu Portarata przechodzi się pod imponujących rozmiarów łukiem triumfalnym Sergiusza. Zaczynająca się tu uliczka, popularny wśród mieszkańców i turystów deptak, malowniczo wije się między zabudowaniami starówki.
Warto zwiedzić niewielką kamienną kaplicę Marije Formoze z cenną mozaiką i malowidłami ściennymi. Nie mniej ciekawa jest katedra wraz z wolno stojącą wieżą zegarową przy Trgu Sv. Tome na nabrzeżu portowym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz